Programy do edycji i składu nut Drukuj Email

Na rynku funkcjonuje wiele różnych programów – czy też aplikacji, jak chcą niektórzy – do edycji i składu nut, także tych kwadratowych – zwanych też neumami. Sprawdziwszy sporą ich część wybraliśmy te, które naszym zdaniem okazały się najlepsze.

Nuty współczesne

LilypondDo „rzeźbienia” nut w notacji współczesnej bez wątpienia najlepszym programem komputerowym jest Lilypond. W odróżnieniu od swoich konkurentów nie używa do składu nut czcionek tylko „graweruje” nuty na kartce papieru. Dzięki temu partytura nie wygląda tak „komputerowo”. 

Nuty składa się wpisując odpowiednie polecenia w pliku tekstowym, który następnie kompilowany jest przez program do zadanego formatu – najczęściej pdf do druku i midi do odsłuchania.

Tym, których przeraża wizja wpisywania komend polecamy Frescobaldiego, który jest zaawansowanym edytorem plików lilypond, podpowiadającym co, jak i gdzie należy wpisać.

Dla lubiących wszystko „wyklikać” dobrym wyjściem wydaje się instalacja programu MuseScore, który potrafi eksportować partyturę do formatu lilypond (oficjalnego formatu zapisu nut we współczesnej notacji na wortalu kawomu.pl).

Nuty kwadratowe

Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o neumy jest Gregorio, który umożliwia skład na różne sposoby. Najprostszym sposobem jest umieszczanie nut na czterolinii wpisując ich położenie za pomocą kolejnych liter alfabetu w pliku tekstowym. Jest to format gabc, nazwany tak przez podobieństwo do formatu abc opisującego współczesną notację.

Neumy można też wpisywać bezpośrednio w ulubionym edytorze tekstu używając specjalnej czcionki takiej jak na przykład Caeciliae.

Dla „klikaczy” pozostaje tylko Gregoire, który jednak zajmuje miejsce w „niższej klasie”.